KURUMSAL KİMLİK

KURUMSAL KİMLİK

Kurumsal Kimlik

Kurumsal kimlik, bir firmanın görsellik kullanarak kendini somut olarak tanıtmasıdır. İmaj oluşturmak ve markalaşma açısından çok önemlidir. Firmalar kurumsal kimlik sayesinde kendini tanıtmış olur.

Kurumsal kimlik sayesinde firmanın kurumsal imajı oluşur. Kurumsal imajı olumlu olan firmanın, prestij sahibi olur.

Kurumsal Kimlik Neden Önemlidir?

Sosyal mecraların da yaygınlaşmasıyla firmaların online ortamda kendi markalarını oluşturmaları oldukça önemli bir hal almıştır. Rakiplerinin önünde olmak için kurumsal kimlik oluşturmaları gereklidir. Kurumsal Kimlik o firmayı yansıtacak şekilde tasarlanmalıdır.

Firmanın hizmet verdiği sektöre bağlı olarak kurumsal kimlik oluşturulur. Kurumsal kimlik ne kadar etkileyici olursa, firma da insanların gözünde o kadar değer kazanır ve akılda kalıcı olur. Örneğin Apple markasının logosu ısırılmış elmadır. Ne zaman bir ısırılmış elma görsek aklımıza Apple gelmektedir. Bu da firmanın logosunun ne kadar akılda kalıcı olduğunu göstermektedir. Özel bir renk seçimi veya bir logo akılda kalıcılığı arttırmaktadır.

Kurumsal kimliğin önemi şöyle sıralanabilir :

  • Firma için kurumsal imaj oluşturur.
  • Firmanın kültürünü oluşturur.
  • Hedef kitle ile bağ kurar.
  • Rekabette öne geçmenizi sağlar.
  • Kurumsal kültür oluşturur.

Firmanın amaçları, değerleri, hedef kitle gibi konular dikkate alınarak kurumsal kimlik oluşturulur. Rastgele ve planlanmadan yapılan ya da firma hakkında bilgi sahibi olunmadan yapılan kurumsal kimlik çalışmalarının olumlu bir yönü olmadığı gibi firma olumsuz olarak da etkilenebilir.

Kurumsal Kimlik Çeşitleri

  • Bütüncül Kimlik

Firmanın tüm alanlarında ortak olarak kullanılan kimliktir.

  • Onaylanan Kimlik

Ana firmaya bağlı olarak çalışan tüm şirketlerin ayrı ayrı kimlikleri olsa da, arka planda ayni firmaya bağlı oldukları için kullanılan üst kimliktir.

  • Marka Kimliği

Firmaların hepsinin farklı kurumsal kimliklerinin olduğu ama hepsinin aynı bir üst kuruma bağlı olduğunu açıklayan kimliktir.

Diğer Hizmetlerimiz